Máme to na talíři…

a není nám to jedno. A to je pravda.V Klubíčku se životosprávou našich dětí zabýváme dlouhodobě. Stále hledáme nové možnosti jak uvařit dětem zdravě, moderně i chutně. Nechceme tvořit ukázkové jídelníčky, z nichž většinu jídel děti odmítnou. Sázíme na čerstvé lokální potraviny, na jejich chytré zpracování a jemnou chuť bylinek. Tak se dají uvařit i tradiční a osvědčená jídla, která dětem chutnají, jako jsou polévky, omáčky, těstoviny, drůbeží maso…

Naše paní kuchařky se od roku 2020 účastní kurzů vaření v projektu Máme to na talíři – odkaz https://www.mametonataliri.cz/.  Na celodenních seminářích v Praze se učí nové techniky a postupy při úpravě surovin a přípravě pestrého a zdravého dětského jídelníčku.  Díky tomu jsme snížili spotřebu mouky při zahušťování pokrmů, protože zahustíme strouhanými bramborami nebo obilninami.  Umíme zpracovávat zeleninu téměř bezezbytku, z natí a bylinek děláme vynikající pesto na dochucení polévek. Více kořeníme čerstvými bylinkami a používáme méně soli.  Kvalitní vývar připravujeme z pečené zeleniny a rozmanité krémové zeleninové polévky mají u dětí velký úspěch. Třeba ta mrkvová s kokosovým mlékem. Kurzy budou pokračovat až do konce školního roku a tak se těšíme, čím dalším obohatíme naše školní stravování.

V současné době, kdy je cena potravin velmi vysoká, pečlivě zvažujeme, z čeho vaříme, od koho nakupujeme a jak jídelníček sestavíme. Chceme zdravé a spokojené děti, kterým ve školce chutná. Myslím, že se nám to docela daří.


Lis 15, 2022 | Kategorie Aktuálně, Úvodní stránka




bottom